ШАХ и МАТ. Президентът РАДЕВ направи най-голямата ГРЕШКА в КАРИЕРАТА си. Падна в КАПАНА на БАНДИТА и вече няма друг ход. Върна ГЕШЕВ за ГЛАВЕН ПРОКУРОР и на практика го направи ГЛАВЕН ПРОКУРОР. Трябваше просто да …

Шах и мат.

Президентът Радев направи най-голямата грешка в кариерата си.

Падна в капана на Бандита на България и вече няма друг ход.

Мат е.

Върна Гешев за главен прокурор и на практика направи слугата на Бандита главен прокурор.

Трябваше просто да не подписва указа за назначаване, а не да връща процедурата. Така Гешев никога нямаше да стане главен прокурор. Конституцията дава това право на президента – да не подпише указа. Така щеше да предизвика и ремонт на закон №1.

Ето ви мотивите на Радев, които той пусна на страницата си във Фейсбук:



Конституцията възлага на главния прокурор функции, които имат ключово значение за правосъдието, призвано да постига справедливост. Затова и изборът на главен прокурор засяга всеки български гражданин и изисква да бъдат разсеяни всякакви съмнения дали назначеният на тази длъжност ще защитава обществения интерес, правата на гражданите и върховенството на закона.

Конституцията не ме задължава да мотивирам указа, с който назначавам или връщам на ВСС предложения от него кандидат. И преди съм заявявал, че очаквам истинско състезание между кандидати, а не формално изпълнение на процедурата по избор. Издигането на един единствен кандидат не само я лиши от състезателност, но и отнема от престижа и легитимността на бъдещия главен прокурор – така необходими за неговата нелека и отговорна мисия. Още повече – белег на демократичната държава е наличието на алтернативи при заемането на висши държавни длъжности.

Подходът за издигането на единствен кандидат бе подкрепен на практика и от изпълнителната власт, която в лицето на министъра на правосъдието отказа да посочи втори кандидат и така доведе до пълната липса на алтернатива.

Обществото ни е особено чувствително към съдебната власт като отговорна за справедливостта и затова бъдещият главен прокурор трябва да се ползва с високо обществено доверие. Негов израз са становища от изчерпателно изброени в Закона за съдебната власт субекти – неправителствени организации, професионални организации на магистрати, висши училища и научни организации – т.е. от гражданското общество. Само такива становища подлежат на публикуване на сайта на ВСС. Въпреки това ясно законово положение, бяха публикувани множество становища от държавни институции, включително от изпълнителната власт, като МВР, ДАНС, ГДБОП. Така в разрез със закона превес над мнението на обществените организации взе масираната служебна институционална подкрепа.

Изборът на главен прокурор е акт с



висока обществена значимост и начинът на неговото провеждане трябва да създава доверие в обществото, а не да поражда съмнения. С тези съображения упражнявам правото си по Конституцията и връщам на ВСС предложението за назначаване на Иван Гешев за главен прокурор на Република България.

Подобни новини

Оставете коментар