Ти плащаш.
Късно снощи на заседание на МС Бандита тегли нов заем от 10 милиарда.
Правителството тегли заем от 10 милиарда лева заради бюджетен дефицит и предстоящи нови разходи по справянето с кризата с коронавируса. Това става ясно от проекта за актуализация на държавния бюджет за 2020 г., приет на извънредно заседание на кабинета днес.
Финансовото министерство е разработило два сценария на развитие на икономиката – базов и алтернативен. И двата варианта на развитие на макроикономическите индикатори в годишен план очертават сериозно изоставане на основните данъци и осигурителни вноски спрямо планираните параметри, свързани с намаляване на вътрешното потребление, свиване на износа и вноса, по-ниска от планираната заетост, промени в допусканията за цената на суровия петрол и курса на щатския долар и др., се казва в правителственото прессъобщение.
Разчетите при изготвения базов сценарий очертават неизпълнение на годишните прогнози по приходите в общ размер на около 2,44 млрд. лв., като ще бъдат засегнати основните данъци – ДДС, акцизи, корпоративни данъци, ДДФЛ, социално-осигурителни вноски и др.
Размерите на очакваното негативно изпълнение на приходите налагат актуализация на бюджетното салдо – от планирано нулево салдо, се предлага бюджетен дефицит в размер на 3,5 млрд. лв. (2,9 % от прогнозния БВП).
Заради схемата за запазване на работни места „60/40“ (поемане от страна на държавата на 60 на сто от осигурителният доход на заетите в предприятия, чийто бизнес е пострадал в най-голяма степен) се предлага бюджетът на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за фонд „Безработица“ да се завиши с трансфер от държавния бюджет в размер на 1,43 млрд. лв., от които 1 млрд. лв. за допълнителни разходи и 430 млн. лв. за компенсиране на очаквано неизпълнение на приходите по бюджета на ДОО.
По планираната схема за подпомагане на бизнеса чрез предоговаряне на условията за кредитиране и на гражданите, чрез отпускане на безлихвени заеми от 1500 лв., е предвиден допълнителен разход в бюджета от 700 млн. лв., с които да се увеличи капитала на Българската банка за развитие.
Заради тези две мерки – увеличаване на бюджетния дефицит от нула до 3,5 млрд. лв. и осигуряването на допълнителен капитал за ББР (700 млн. лв.), което общо възлиза на 4,2 млрд. лв., както и за гарантирането на достатъчно ликвидни фискални буфери в случай на по-негативен от очаквания сценарий, се предлага увеличаването на лимита за поемане на нов държавен дълг, се посочва в правителственото прессъобщение.
Сега действащият закон за държавния бюджет предвижда през тази година таван на държавния дълг от 2.2 млрд. лв. От началото на годината правителството вече е поело нов дъл от 800 млн. лв., а на 6 април се очаква нова емисия ДЦК на вътрешния пазар за 200 млн. лв.
Общо твоята сметка и тази на децата и внуците ти става 10 милиарда лева.
Единствените печеливши от короната са властта и банките.